Categories
Uncategorized

Receta e plote e specave te kuq, te cilat do tju hapin oreksin tani ne stinen e veres

Përbërësit 3-4 spec i kuq , 3-4 spec jeshil (ose të verdhë) 2-3 thelpi hudhër pak uthull, vaj ulliri, kripë Përgatitja : 1. I lajmë dhe i pastrojmë specat nga farat. I presim në forma rrethore dhe i kavardisim shumë pak në një tigan me vaj ulliri. 2. E grijmë hudhrën në rende dhe e […]

Categories
Uncategorized

Studìmì ì fundìt: Lengu ì ketìj frutì kaq te njohur te ul ndjeshem nìvelìn e kolesterolìt

Studiuesit po bëjnë përparime në kërkimin e jetëgjatësisë, me shumë nga përpjekjet e tyre që bëjnë studimin e cilësive të frutave dhe perimeve. Ekzistojnë prova të shumta që mbështesin konsumin e disa frutave për jetëgjatësi, për shkak të efekteve të tyre të forta antioksiduese. Lëngu i boronicës së kuqe ka demonstruar efekte të rëndësishme që […]

Categories
Uncategorized

Edhe sa do te qendroj i nxehti afrikan dhe kur pritet te vij freskimi sipas meteorologes se njohur

I nxehti afrikan vijon të ketë nën kontroll vendin tonë ashtu si edhe thuajse të gjithë vendet e rajonit. Metereologia Lajda Porja, në një lidhje live me News 24 tha se ka pasur një ndryshim edhe në vlerat minimale, si në zonat malore ashtu edhe në ultësirën perëndimor. Vlerat kanë qenë përkatësisht në zonat malore […]

Categories
Uncategorized

Burrì 51 vjecar ì cìlì konsumonte cdo dìte drìthera ne mengjes, tregon se melçìa e tìj pas 6 muajsh

Kush nuk i pëlqen drithërat e mëngjesit? I shohim kudo të disponueshme në markete, me një shumëllojshmëri të gjerë shijesh dhe formash. Ky ushqim i shpejtë për mëngjes konsiderohet si një ndër opsionet më të dashura për shumë njerëz, veçanërisht nga fëmijët. Megjithatë, një rast i fundit i një burri 51-vjeçar ka treguar se çfarë […]

Categories
Uncategorized

Keto jane dìsa nga gabìmet qe bejme zakonìsht dhe rrobat prandaj nuk marrìn ere aq te mìre sa duam

Në momentin e vendosjes së lavatriçes mund të bëjmë disa gabime që bëjnë që rrobat të mos marrin erë aq mirë sa duam. E para prej tyre është vendosja e rrobave në cikle shumë të gjata nëse ato nuk janë shumë të pista. Pastaj sigurisht që duhet t`i heqim shpejt nga lavatriçja dhe të vendosen […]

Categories
Uncategorized

Përdorni Lulet e Thata të Blirit për Ankthin, Tretjen dhe Imunitetin

Lulet e blirit që prej lashtësisë njiheshin si lulet ku fshihen rrezet e diellit. Gjethet e kësaj peme lulëzojnë prej fillimit të pranverës e deri në vjeshtë. Rritet në pyje, shkurre dhe sidomos në zonat e dushkut dhe të ahut. Në Shqipëri, aromën dehëse të blirit do ta ndjeni edhe në rrugët e qyteteve kryesisht […]

Categories
Uncategorized

Vetitë e Serezit – Rrushit të Zanave

A keni dëgjuar ndonjëherë për një frut pylli që ngjan si një shalqi i vogël dhe ka shijen e një rrushi të hidhur? Po flasim për atë që në latinisht quhet Ribes Uva, e që njihet në Shqipëri si Rrush frëngu, Rrush serezi ose Rrushi i dhelprës. Vlerat shëndetësore Ka pak kalori. Në 100 gramë […]

Categories
Uncategorized

Çaj i Ftohtë Mali për të Freskuar Trupin dhe Mendjen

Jeni në kërkim të mënyrës së duhur për t’i dhënë forcë sistemit imunitar? Apo dëshironi të gjeni zgjidhje natyrale kundër stresit? Atëherë duhet të dini se ju duhen tri përbërës: çaj mali, xhenxhefil dhe limon. Pija e përftuar prej tyre është e shijshme, pikante dhe një nga më të mirat e stinës. Çaji me xhinxher […]

Categories
Uncategorized

A Është e Nevojshme të Ngrohni Paraprakisht Furrën? – Rastet Kur Mund ta Kapërceni Këtë Hap

Ndërkohë që po përpiqeni të piqni biskotat e preferuara, ose ndoshta po provoni një recetë të re. Ju lexoni udhëzimet dhe udhëzimi i parë shpesh sugjeron që të ngrohni paraprakisht furrën. E sigurisht ju mund të pyesni veten: “A duhet vërtet ta ngroh furrën?”Përgjigja varet nga ajo çfarë po përpiqeni të gatuani. Faqja jone ju […]

Categories
Uncategorized

Sëmundjet që Shkaktojnë Djersitjen e Tepërt – Këshilla si t’i Trajtoni në Shtëpi

Djersitja si çdo proces që kryen organizmi është gjithashtu shumë normale dhe e nevojshme për trupin. Dihet që gjatë stinës së nxehtë trupi djersit më shpejt dhe më shumë, për shkak të përballjes me temperaturat e larta. Në shumë raste kjo është diçka normale që ndihmon nxjerrjen e toksinave jashtë trupit. Gjithsesi edhe ky proces […]