Mijëra jetë të shpëtuara nga “Iron Dome”/ Si…

Pasi grupi militant palestinez Hamas nisi një numër të madh raketash drejt Izraelit, vendi u mbështet përsëri tek sistemi i mbrojtjes kundër raketave “Iron Dome”.

Sipas CNN, “Iron Dome” është një nga mjetet më të rëndësishme në arsenalin e Izraelit që ka shpëtuar jetë të panumërta gjatë konflikteve të ndryshme gjatë dekadës së fundit.

Është një sistem shumë efektiv dhe Forcat e Mbrojtjes së Izraelit (IDF) njoftuan në maj se Iron Dome kishte një shkallë suksesi prej 95.6 për qind gjatë sulmeve me raketa nga grupi militant palestinez Xhihadi Islamik.

Sistemi i lëvizshëm i mbrojtjes ajrore përbëhet nga 10 bateri, secila prej të cilave mban tre deri në katër raketahedhëse.

Zhvillimi i Iron Dome filloi në vitin 2007, dhe pas testimit në 2008 dhe 2009, bateritë e para u vunë në punë në vitin 2011, ndërsa sistemi është përmirësuar disa herë që atëherë.

“Iron Dome” është projektuar për të rrëzuar raketat në hyrje dhe është e pajisur me një radar që zbulon raketat brenda një rrezeje prej katër deri në 70 kilometra, më pas përdor një sistem komandimi dhe kontrolli që llogarit shpejt nëse një raketë në hyrje është një kërcënim apo ka gjasa të godasë një zonë e papopulluar.

Nëse raketa përbën një kërcënim, sistemi lëshon raketa për ta shkatërruar atë në ajër.

Related Posts

Çfarë ndodhi? Shpërthen në flakë aeroporti në…

Të gjitha fluturimet në Aeroportin Luton të Londrës janë pezulluar deri në mesditë pas shpërthimit të një zjarri në një parking të sapondërtuar aty. Si pasojë e…

“100 Euro për takim në shtëpinë time”, adoleshentët që mashtruan 150 veta në Tiranë(Video)

Tiranë/Finalizohet nga Sektori për Hetimin e Krimeve Kibernetike të DVP Tiranë, operacioni policor i koduar “Takimi”. Përvetësuan shuma të ndryshme parash, nëpërmjet mashtrimit kompjuterik, duke hapur llogari…

U vra për një parking, familjarët e shqiptarit: Fëmijët nuk e dinë si vdiq, po vuajnë shumë…

Pas vrasjes së 39-vjeçarit shqiptar në Greqi për një parking nga fqinji i tij grek pas gati një muaj nga humbja e të afërmit të tyre kanë…

Studentët e Mjekësisë para Ministrisë së Arsimit/ Bllokojnë rrugën, ja detaji që bie në sy gjatë protestës së sotme

Edhe këtë të mërkurë studentët e Mjekësisë kanë dalë në protestë. Ata janë vendosur tashmë para Ministrisë së Arsimit, teksa kanë bllokuar edhe rrugën. Me thirrjet “Ministria…

“Taksirati im që më ndodhin të gjitha para kamerave”/ Megi Pojanit i ndodh e papritura në tapetin e kuq

Megi Pojani ka qënë një ndër personazhet publik që ka kaluar në tapetin e kuq të premierës së filmit, “Në Kuadër të Dashurisë”, duke shkëlqyer me veshjen…

U kallëzua penalisht në SPAK për shpërdorim detyre, reagon menjëherë…

Ish-zv.kryeministri Arben Ahmetaj ka reaguar nga arratia pasi u kallëzua penalisht në Prokurorinë e Posaçme Anti-Korrupsion për shpërdorim detyre. “Akti II i tragji-komedisë së politiko-drejtësisë: Dosja “Buka”…

Leave a Reply