Kujdes! Konsumimi i tepërt i kripës shkakton këto sëmundje…

Nuk mjafton vetëm të reduktojmë sasinë e kripës që konsumojmë, është gjithashtu e rëndësishme të ndërgjegjësojmë për këtë çështje edhe ata që na rrethojnë, sepse konsumimi i kripës ka shumë efekte në shëndet.

Në javët e fundit, Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) u ka bërë thirrje restoranteve zinxhir dhe prodhuesve të ushqimit që të reduktojnë vullnetarisht përmbajtjen e kripës në produktet e tyre në një përpjekje për të kufizuar marrjen e natriumit.

Qëllimi është të reduktohet marrja ditore e natriumit nga 3,400 miligramë (mg) në 3,000 miligramë.

Me një llogaritje të thjeshtë, kjo korrespondon me 7.5 gram kripë në ditë.

Kështu që mund ta mendoni si një ulje prej 12 për qind në marrjen e natriumit.

Vlen të kujtohet se një lugë çaji kripë gjelle përmban 2300 mg natrium.

Pra, nga mendoni se vjen natriumi në dietën tuaj?

Organizata Botërore e Shëndetësisë rekomandon konsumimin e më pak se 5 gram kripë në ditë për të mbrojtur kundër obezitetit, diabetit dhe disa sëmundjeve, veçanërisht hipertensionit dhe sëmundjeve të zemrës.

E di që kur mendoni për kripën, shumica prej jush zakonisht mendojnë për natriumin; sepse 40 për qind e kripës përbëhet nga natriumi, por është e rëndësishme të theksohet se kripa dhe natriumi nuk nënkuptojnë të njëjtën gjë.

Ndërsa rritni marrjen e natriumit, rritet edhe presioni i gjakut në vena. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme t’i kushtoni vëmendje sasisë së natriumit që konsumoni gjatë ditës.

Një studim thotë se reduktimi i marrjes së kripës nga 10 gram në 5 gram mund të zvogëlojë rrezikun e goditjes në tru me 23 për qind dhe rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare me 17 për qind.

Related Posts

Çfarë ndodhi? Shpërthen në flakë aeroporti në…

Të gjitha fluturimet në Aeroportin Luton të Londrës janë pezulluar deri në mesditë pas shpërthimit të një zjarri në një parking të sapondërtuar aty. Si pasojë e…

“100 Euro për takim në shtëpinë time”, adoleshentët që mashtruan 150 veta në Tiranë(Video)

Tiranë/Finalizohet nga Sektori për Hetimin e Krimeve Kibernetike të DVP Tiranë, operacioni policor i koduar “Takimi”. Përvetësuan shuma të ndryshme parash, nëpërmjet mashtrimit kompjuterik, duke hapur llogari…

U vra për një parking, familjarët e shqiptarit: Fëmijët nuk e dinë si vdiq, po vuajnë shumë…

Pas vrasjes së 39-vjeçarit shqiptar në Greqi për një parking nga fqinji i tij grek pas gati një muaj nga humbja e të afërmit të tyre kanë…

Studentët e Mjekësisë para Ministrisë së Arsimit/ Bllokojnë rrugën, ja detaji që bie në sy gjatë protestës së sotme

Edhe këtë të mërkurë studentët e Mjekësisë kanë dalë në protestë. Ata janë vendosur tashmë para Ministrisë së Arsimit, teksa kanë bllokuar edhe rrugën. Me thirrjet “Ministria…

“Taksirati im që më ndodhin të gjitha para kamerave”/ Megi Pojanit i ndodh e papritura në tapetin e kuq

Megi Pojani ka qënë një ndër personazhet publik që ka kaluar në tapetin e kuq të premierës së filmit, “Në Kuadër të Dashurisë”, duke shkëlqyer me veshjen…

U kallëzua penalisht në SPAK për shpërdorim detyre, reagon menjëherë…

Ish-zv.kryeministri Arben Ahmetaj ka reaguar nga arratia pasi u kallëzua penalisht në Prokurorinë e Posaçme Anti-Korrupsion për shpërdorim detyre. “Akti II i tragji-komedisë së politiko-drejtësisë: Dosja “Buka”…

Leave a Reply