Categories
Uncategorized

Sìdomos tanì ne stìnen e veres pìkat kafe jane problem sì per vajzat po ashtu dhe per djemte, por kjo perberje do t’ìu ndìhmoj

Ekspozimi i vazhdueshëm në diell, çrregullimet hormonale dhe përdorimi i produkteve kozmetike jo cilësore janë disa prej shkaqeve kryesore që çojnë në shfaqjen e njollave kafe në fytyrë. Shumë femra vazhdojnë të mendojnë që këto njolla shfaqen vetëm tek nënat shtatzëna, por është krejt e kundërta dhe nuk është aspak rastësi t’i vini re në […]

Categories
Uncategorized

Nuk e kenì konsumuar kosìn per nje kohe te gjate? 6 gjerat qe mund te benì me te qe nuk ì kenì dìtur

Ushqimet e qumështit si djathi, akullorja dhe kosi mund të shqetësojnë stomakun pas helmi mit nga ushqimi. Kështu, njerëzit mund të dëshirojnë t’i shmangin ato në favor të pijeve hidratuese dhe ushqimeve më pak irrituese. E thënë thjesht, si e dini nëse kosi është prishur? Fillimisht i merrni ere. Kosi i prishur zakonisht ka një […]

Categories
Uncategorized

Largohet i nxehti Afrikan, bien me 10-15 grade temperaturat : Meteorologia tregon diten kur pritet te vije ndryshimi

Sipas sinoptikanes Rezarta Xhakollari, i nxehti afrikan që ka pushtuar vendin tonë do të largohet shume shpejt, pasi java e ardhshme do të freskohet, do te kemi temperatura me normale dhe muaji do të mbyllet me temperatura normale. Sipas sinoptikanes pritet qe diten e djele vala e nxehte pritet te largohet dhe kemi renie te […]

Categories
Uncategorized

Sì te kuptonì se kenì mungese te vìtamìnes D? Keto jane 7 ushqìmet e pasura me Vìtamìne D sìpas dìetologes

Marrja e mjaftueshme e vitamines D ne femijeri mund te rezultoje nje investim i shkelqyer per shendetin tuaj ne vitet ne vazhdim. Kjo vitamine eshte tejet e rendesishme per mireqenien e kockave tona. Njerezit mendojne se nje diete e kompletuar mjafton, por ne rastin e vitamines D, pak ushqime jane ato qe e permbajne. Psh., […]

Categories
Uncategorized

Mjekët japin alarmin: Edhe fëmijët mund të preken nga tensioni i lartë i gjakut, si ta kuptoni

Fëmijët dhe të rinjtë që vuajnë nga tensioni i lartë i gjakut, e njohur si hipertoni, rrezikohen që të vuajnë edhe në moshë madhore prej saj. Sipas një studimi në Kanada, publikuar më 2022 nga National Library of Medicine, hipertonia është një ndër shkaqet më të shpeshta të vdekjeve në botë, por që në fakt […]

Categories
Uncategorized

Duhet ta konsumoni më shpesh! Nuk do ta besoni por buka e misrit lufton sëmundjen e ‘shekullit’

Misri vazhdon të jetë numër një për të mbajtur konstant nivelin e kolesterolit në gjak, pasi ul ndjeshëm nivelin e yndyrës. Ai luan rol në prodhimin e energjisë trupore te njeriu. Misri është një burim i vërtetë proteinash dhe vitaminash. Në një studim të bërë me meshkuj të cilët kishin kolesterol të lartë, pas një […]

Categories
Uncategorized

“Rëniet e flokëve”, kozmetologu i njohur : Gratë të kenë kujdes, një nga shkaqet kryesore eshte…

Kozmetologu i njohur, Gazment Ujkashi ka treguar disa nga arsyet që çojnë në rënien e flokëve. Në një intervistë për emisionin “Good Morning Albanians”, ai theksoi se teroidja është një nga shkaqet kryesore e e cilla sjell rënie të flokëve, duke theksuar se 90% e shqiptarëve vuajnë nga tiroidja. “Teroidja është një problem i madh. […]

Categories
Uncategorized

“Ilaçi i mrekullive”! Ylli Merja tregon dozat e duhura dhe disa receta përdorimi të qumështit të bletës

Specialisti i bimëve mjekësore Ylli Merja foli për qumështin e bletës, “ilaçin e mrekullive” për shumë sëmundje. Sa duhet të jetë doza e duhur për fëmijët dhe të rriturit si dhe mënyrat e përdorimit. “Gjithçka që prodhon bleta është bekim për njeriun. Qumështi i bletës një nga sekretet e ruajtura të natyrës” e nis kështu […]

Categories
Uncategorized

Te gjìtha llojet e molleve jane te mìra, por ky lloj ndìhmon ne largìmìn e kìleve dhe mbron

Mollët padiskutim janë ngë nga frutat më të njohura në botë dhe, në të vërtetë, janë shumë ushqyese. Ato janë një burim i shkëlqyer i fibrave, vitaminave, mineraleve dhe polifenoleve, një grup antioksidantësh të fuqishëm që mund të ndihmojnë në lu ftimin e radikaleve dhe mbrojnë qelizat nga dëmtimi. Si rezultat, konsumimi i rregullt i […]

Categories
Uncategorized

Bejenì mjaltìn bashke me kete bìme te njohur qe me shume mundesì e kenì ne kuzhìne per trajtìmìn

Rigoni është pjesë e pandashme e shumë kurave tradicionale e natyrale në të mirë të shëndetit. Gjethet e tij janë të pasur me antioksidantë dhe flavonoidë të rëndësishëm për trupin dhe mendjen. Antioksidantët mbrojnë qelizat nga radikalet e lira. Këto të fundit janë kimikate të paqëndrueshme që formohen nga ushqimet dhe subst ancat e dëmshme. […]