Categories
Uncategorized

Po shendoshenì pa e kuptuar dhe per me teper barku rrì ì fryre gjate gjìthe kohes? Mund te perdornì 1 nga keto 6 metoda

Kapsllëku është një gjendje shumë e dhimbshme e trupit dhe që ju bën të ndiheni të fryrë. Por ka mënyra për të kuruar kapsllëkun me gjërat që ndoshta keni në shtëpinë tuaj. Jo gjithmonë është e nevojshme t’i drejtoheni spitalit dhe mjekut, pasi kurat “popullore” ndonjëherë janë me efektive nga se e mendoni. 1)Sodë buke […]

Categories
Uncategorized

Sìpas mjekes se njohur, personat qe vuajne nga reumatìzmì nuk duhet ta teprojne me keto 3 ushqìme

Pacientët që vuajnë nga sëm undjet reumatizmale kanë ndjeshmëri më të shtuar se pjesa e tjetër e popullatës ndaj ndryshimeve të temperaturës, qoftë uljes së menjëhershme të tyre, po ashtu edhe rritjes së temperaturave. Një kyç i cili ka një kërc të dëmtuar, të zhveshur, i cili lejon ekspozimin e strukturave nën të siç është […]

Categories
Uncategorized

Duke fìlluar nga performanca mendore e derì tek kolesterolì: Bìma e cìla mund te gjendet lehtesìsht

Sherebela është përdorur në mjekësinë bimore për mijëra vjet. Ajo ka veti natyrale antibak terike dhe ruajtëse, e cila është një nga arsyet që shpesh përdoret në përgatitjen e mishit. Është e mbushur plot me shumë vitamina dhe minerale, si dhe fibra. Sëm und jen e alcajmerit: Marrja e ekstrakteve të dy llojeve të ndryshme […]

Categories
Uncategorized

Mundohunì te hìdhnì pak krìpë në drìtare dhe në hapësìrat e tjera per tu lìruar nje here e mìre nga ky problem

Kripa parandalon shpërndarjen e milingonave. Nëse po kërkoni një mënyrë natyrale se si të parandaloni dhe largoni milingonat nga dyert, dritaret e kështu me rradhë, mund të mbështeteni tek kripa. Thjesht shpërndani pak kripë në dritare dhe në hapësirat e tjera ku zakonisht futen milingonat në kuzhinën apo në shtëpinë tuaj. Nëse e përdorni kripën […]

Categories
Uncategorized

Pesë problemet shëndetësore që mund të shkaktojë kondicioneri

Shumica prej nesh i jemi mirënjohës kondicionerit, sidomos në rastet kur temperaturat janë tepër të larta dhe është e pamundur të mos djersish edhe pas një dushi të ftohtë. Ajri i ftohtë dhe i thatë i kondicionuar sjell shumë freski në minutat e para, por më pas vëren se të kanë kapur të dridhurat. Në […]

Categories
Uncategorized

Disa nga qytetet qe pritet te preken nga rreshjet e shiut kete jave

Sipas SHMU, për javën që presim përpara vendi ynë pritet të përjetojë “ferrin mbi tokë” me temperatura tepër të larta si në vlerat maksimale ashtu dhe ato minimale dhe të zgjatura në kohë (ditë). Kjo situatë vjen si pasojë e ndikimit të theksuar të Anticiklonit Afrikan (dhe jo vetëm pasi gradualisht bashkohet edhe me Anticiklonin […]

Categories
Uncategorized

Mjeku i njohur Kardiokirurg tregon 2 rastet kur duhet ti drejtoheni mjekut: E para eshte shtrengim i kraharorit

Nëse keni shtrëngim të kraharorit apo therje të vazhdueshme duhet të drejtoheni te mjeku. Profesori i asociuar dhe kardiokirurgu Selman Dumani thotë se Sëmundjet kardiovaskulare vazhdojnë të mbajnë numrin një në botë për nga shpeshtësia e humbjeve të jetës. “Nuk bëjmë përjashtim nga gjithë bota. Praktikisht janë sëmundjet bazë si ajo e arterieve koronare dhe […]

Categories
Uncategorized

Largonì dhìmbjen e mesìt pa dhìmbje dhe pa perdorur ìlaçe: 4 gjerat qe duhet te benì

Ndërsa njerëzit rriten dhe hyjnë në moshën e mesme, ata kanë më shumë gjasa të përjetojnë periudha të dhimbjes së mesit. Disqet ndërvertebrale kanë tendencë të konsumohen dhe ndonjëherë të zhvendosen, duke shtypur nervat dhe duke shkaktuar hernie. Qëndrimi i dobët dhe mungesa e gjendjes së mirë fizike shpesh e përkeqësojnë problemin. Nëse keni dhimbje […]

Categories
Uncategorized

Per ujìn me lìmon nuk ì kenì dìtur te gjìtha, keto 5 gjera do t’ju bejne juve te fìllonì

Një nga pijet më të njohura në mesin e atyre që e dashurojnë palestrën: kjo është arsyeja pse ju duhet të pini ujë me limon çdo ditë! Një pije freskuese dhe e shkëlqyeshme për shëndetin: limoni është i pasur me lëndë ushqyese dhe i jep trupit shumë përfitime, prandaj ju duhet të pini ujë me […]

Categories
Uncategorized

Per te perdorur kafen sì trajtìm per fytyren duhet qe ta bashkonì me kete perberes

Trajtimet e bukurisë i gjejmë në kuzhinën tonë dhe me kosto të lirë fare dhe kafeja është një produkt që mund të na ndihmojë në këto trajtimet: Pasi përgatisni bustinat me kafe, ruajini për të rritur shkëlqimin e flokëve dhe për të mbajtur ngjyrën tuaj kafe ose të zezë, pa përdorimin e kimikateve. Përzieni një […]