Categories
Uncategorized

Si të Përdorni Aloe Vera Kundër Kolesterolit dhe Yndyrnave

Aloe Vera është quajtur prej shekujsh ‘bima e mrekullisë.’ Ajo është përdorur gjërësisht në një pafundësi produktesh, por kjo bimë bën me të vërtetë mrekullira për shëndetin e organizmit. Gjethja mrekullibërëse përmban 200 përbërës të dobishëm, përfshirë 20 minerale, 18 amino acide dhe 12 vitamina. Aloe Vera ka plot minerale përfshirë kalciumin, magnezin, zinkun, kromin, […]

Categories
Uncategorized

A duhet te konsumojne mjalt ata qe jane me diabet? Dr. Shefqet Deliallisi

Pyetje : Mjalti është ushqim natyral, si i tillë është më i mirë se sheqeri ? Disa njerëz besojnë se mjalti është më i mirë se sheqeri mbasi është ushqim natyral. Në fakt, kimikisht mjalti dhe sheqeri janë pothuajse të padallueshëm nga njeri tjetri. Mjalti përmban dy monosaharidet glukozë dhe fruktozë afërsisht në sasi të […]

Categories
Uncategorized

Vajza 2-vjecare humb jeten nga vapa a madhe pasi babai e la brenda ne makine

Një vajzë dy vjeçare ka vdekur në një makinë pasi babai e la vajzen brenda dhe temperaturat brenda ne makine u rriten shume Babai e la vajzen 2 vjec per 30 minuta ne nje temperature 42-43 grade celsius dhe kur kthehen ne makine vajza e saj kishte nderruar jete. Edhe pse femija u dergua me […]

Categories
Uncategorized

7 përdorime të limonit, ja problemet shëndetësore që trajton ky frut

1. Tretja: Shtoni disa feta limoni në një kanë ujë dhe pijeni çdo mëngjes për të ndihmuar tretjen gjatë tërë ditës. Limoni stimulon funksionet e mëlçisë dhe kjo ndihmon tretjen. 2. Gjakderdhje e hundës: Kjo djeg paksa, por lëngu i limonit në një tampon pambuku apo në një leckë të butë kur aplikohet në hundë […]

Categories
Uncategorized

Recetat e gjyshes për çdo sëmundje: dhimbje të kokës, rënje e flokëve, ishijas, ftohje

Barnishte, çajra, bimë të ndryshme dhe receta jo të përditshme janë pasuri e barnatores popullore që na ndihmon tek shumë sëmundje, kurse aftësia shëruese e tyre shpesh këndshëm na befason Për shumë sëmundje, mençuria popullore ka një fshehtësi dhe këshillë të veten. Shumë njerëz kur sëmuren para se të shkojnë te mjeku tentojnë të shërohen […]

Categories
Uncategorized

Porosit pica ne Lukove. Qytetari si beson syve sa kushton fatura. Foto

Ky sezon veror nisi me cmime te me te larta se viti i kaluar dhe qytetaret shqiptar jane te pa kenaqur nga keto cmime te shtrenjta. Keshtu ka ndodhur dhe ne Lukove ku nje pica kushton 14 mije leke. Besoj se nje cmim shume i larte per nje pice te tille. Qytetari ka publikuar faturen […]

Categories
Uncategorized

Gruaja e hekurt nga Korca fiton betejen me kancerin. Ja keshilla qe jap per cdo grua

Ne kete jete nuk duhet te dorezohesh edhe pse te bien halle te medha apo semundje te renda. Keshtu ka ndodhur dhe me Vjollca Vënxha e cila fitoi betejen me semundjen e kancerit. Ajo ka treguar se:Kur shkova në banjë vura dorën dhe pashë diçka të fortë që më bëri të dyshoj. Duke dëgjuar doktorët […]

Categories
Uncategorized

“Çaji është ilaçi i njerëzve të mençur” receta e çajit kundër gripi

Nëse e thua me zë apo shkruan një status në rrjetet sociale për ardhjen e vjeshtës dhe nuk ke gjerbur ende një gllënjkë çaj apo një pije tjetër të ngrohtë, po të them që nuk e ke lejuar ende vjeshtën të vijë tek ti. Mua më pëlqen shumë të përgatis çajra për vete dhe për […]

Categories
Uncategorized

Mjeku Alfred Nona jep disa këshilla si të ruhemi nga vapa ne keto dite te nxehta

Kur termometri po shënon 40 gradë celcius, personat që vuajnë nga problemet kardiake janë më të ndjeshëm ndaj temeraturave të larta për shkak të luhatjeve fiziologjike. Dr.Alfred Nona, mjek kardiolog prane Spitalit Amerikan 1, shprehet se vetë i nxehti sjell rënie të tensionit duke shkaktuar rritje të rrahjeve të zemrës, ndaj ai sugjeron që kjo […]

Categories
Uncategorized

Soda e bukes eshte nje produkt ì lìre per xhepìn tuaj, ate mund ta perdornì dhe tek floket per te ndaluar renìnen

Soda e bukës është një produkt i zakonshëm që mund të gjendet pothuajse në çdo kuzhinë. Është shumë e gjithanshme, kështu që mund të përdoret si në ushqim ashtu edhe në pastrim. Përveç kësaj, soda e bukës ka edhe efekte të ndryshme shëndetësore dhe terapeutike. Stimulon rritjen e flokëve Përkatësisht, ka aftësinë të ndalojë rënien […]