Categories
Uncategorized

Receta e pergatìtjes se uthulles pìkante, e cìla mund te perdoret lehtesìsht per te trajtuar

Kjo recetë është shumë e fuqishme kundër infla ma cionit, bak tereve dhe vi ro zave.

Uthulla e Flaktë është një emërtim që i përshtatet më së miri lëngut të mëposhtëm që përdoret në mjekësinë popullore për të forcuar imunitetin.

Ky lëng përgatitet nga uthulla e mbushur me erëza dhe bimë barishtore, speca dje gës dhe mjaltë që është shumë e fuqishme kundër infla ma cionit, bak tereve dhe vi ro zave.

Përbërësit e saj e bëjnë këtë lëng pikant, por edhe të ëmbël të njëjtën kohë.

Kjo uthull përdoret në disa mënyra. Fillimisht përdoret për t’u mbrojtur ndaj të ftohtit dhe gripit, por edhe gjatë sëm undjes për të nxitur nxjerrjen e se kre cioneve dhe për të zhbllo kuar rrugët e frymëmarrjes.

Receta e Uthullës së Fla ktë

Një nga gjërat më të mira të këtij lëngu është se receta është e ndryshueshme në varësi të shijes dhe problemit që dëshironi të zgjidhni.

Kjo recetë është thjesht një sugjerim të cilin ju mund ta përshtasni sipas dëshirës dhe nevojave tuaja.

Përbërësit: 1 qepë e kuqe e madhe dhe e prerë në copa

3 thelpinj hudhre të prerë, 1 limon organik të prerë në kubë me gjithë lëkurë, Gjysmë gote me xhenxhefil të freskët të grirë, Gjysmë gote me shafran Indie

Çerek gote me rri kë të gr irë, Çerek gote me trumzë, 2 lugë çaji me piper të zi pluhur, Disa speca dj egës sipas dëshirës, Mjaltë.

Uthull molle jo të pasterizuar

Udhëzimet: Mbani mend që këtë recetë ju mund ta përshtasni sipas dëshirës, sepse udhëzimet janë shumë fleksibël. Përbërësit e mësipërm janë thjesht fillimi, sepse më pas ju mund të shtoni kanellë, fruta pylli, lule livando etj.

• Vendosini të gjithë përbërësit përveç mjaltit në një enë qelqi 1.5 litroshe dhe mbulojini me uthullën e mollës për disa centimetra. Më pas përdorni letër dylli për të mbuluar grykën dhe më pas mbyllni kapakun.

• Vendoseni në një vend të ngrohtë (sipër frigoriferit) për disa javë, duke e shkundur enën një herë në ditë.

• Pas tre javësh, lëngu është gati dhe ju mund ta hapni enën e qelqit.

• Në këtë pikë, mund të kulloni lëngun ose t’i hidhni të gjitha në një mikser dhe ta mbani enën të mbyllur edhe për një javë. Nëse zgjidhni këtë alternativë, nuk ka nevojë ta shkundni enën e qelqit.

• Pasi lëngu të jetë gati, shtoni mjaltin e ngrohtë dhe përzijeni mirë. Më pas hidheni të gjithë lëngun në një shishe. Nëse dëshironi mund ta fusni në frigorifer.

Mënyra të tjera për të përdorur Uthullën e Fla ktë

Mund ta kombinoni me vaj ulliri ose vaj avokado për sallata, ose mund të hidhni pak në supë dhe gatime me perime.

Përdorime të tjera: • Hidhni pak lëng tek muskujt që ju dhembin

• Hidhni pak lëng në një napë dhe vendoseni mbi kraharor nëse vuani nga kolla ose se krecionet

• Përzijeni me mjaltë për të lu ftuar kollën.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *