Categories
Uncategorized

Per syte dhe stomakun: Perberjet qe do t’ìu mbajne larg nga ìlaçet e ndryshme dhe te shumta

Një kuzhinë e pasur me ushqime e pije të shëndetshme ofron zgjidhje të mira kundër disa probl emeve të ndryshme shëndetësore. Në këtë artikull do të mësoni për disa zgjidhje natyrale kundër problemeve me stomakun, lëkurën, dhi mbjet e kokës, e të tjera shqetësime.

Kastravecët Për Qetësimin E Syve.

Nëse i keni stërmunduar sytë, atëherë shtrihuni dhe vendosni mbi sy nga një fetë kastraveci. Ky i fundit përmban antioksidantë që zbusin enjtjen dhe largojnë dhi mbjen e syve.

Zëvëndësojini fetat e kastravecit çdo dy ose tre minuta dhe kurën mbajeni për 15 minuta.

Qershitë Për Shëndetin E Stomakut.

Njerëzit që hanë 20 qershi çdo ditë ose pijnë lëng qershie, kanë më pak gjasa të kenë probleme me stomakun. Përbërësit e qershive kanë aftësinë të neutralizojnë aciditetin.

Vaji I Nenexhikut Kundër Dhimbjes Së Kokës.

Ky vaj ka aftësi qetësuese për lëkurën dhe lehtëson dhi mbjet e kokës si pasojë e tensionit.

Përzieni disa pika të tij me vajin e ullirit për të parandaluar irri timin e lëkurës dhe më pas masazhoni ballin dhe pjesët anësore.

Sheqeri Kundër Lemzës.

Kur vjen puna tek lemza, një lugë e vogël sheqeri të zgjidh punë. Kristalet e sheqerit vështirësojnë përtypjen dhe rigjallërojnë diafragmën duke penguar kontraktimet e saj.

Farat e Koprës Kundër Problemeve Me Tretjen.

Sipas të dhënave, farat e koprës përmbajnë subst anca qetësuese që largojnë fryrjet. Pas çdo mbrëmjeje, ekspertët rekomandojnë përtypjen e disa farave të tilla.

Lëng Limoni Kundër Gu. rëve Në Veshka.

Gurët në veshka zakonisht formohen pas akumulimit të oksalatit dhe ngjitjes së tij me kalçiumin.

Ekspertët rekomandojnë pirjen e gjysëm gote me lëng limoni në ditë. Acidi citric parandalon kristalizmin e kalçiumit dhe pen gon punën e oksalatit.

Vaji I Ullirit Kundër Çarjes Së Buzëve. Çarja dhe përtharja e buzëve mund të trajtohet me vaj ulliri. Ai shërben si lubrifikant për zbutjen e tyre.

Sherebela Kundër Hum bjes Së Kujtesës

Studimet konfirmojnë se konsumi i çajit të gjetheve të sherebelës përmirëson kujtesën.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *