Categories
Uncategorized

Ëmbëlsirë me Arra – Si të Përgatisni Recetën me Shije Mahnitëse

E njohur si krostatë me arra, kjo ëmbëlsirë pa dyshim do t’ju përfshijë tërësisht me ëmbëlsinë e saj.

AgroWeb.org ju sjell më poshtë recetën e kësaj ëmbëlsire të mrekullueshme, e cila përgatitet krejt lehtë vetë në shtëpi.

Përgatitja e Ëmbëlsirës me Arra
Përbërësit
Për shtresën e brumit
1 kokërr vezë
150 g sheqer
100 ml vaj luledielli
250 g miell gruri
Gjysmë lugë çaji me fryrës ëmbëlsirash ose sodë buke
Një lugë çaji vanilje
Për pjesën e mbushjes
250 g sheqer
250 g krem qumështi (pana)
300 g arra (thelpinjtë e arrave duhet të jenë të ndarë në dy – tre pjesë)
Preparazione
Si fillim, AgroWeb.org ju këshilon që përgatitjen e krostatës me arra të pjekura ta nisni duke të parangrohni furrën në 180 gradë.

Ndërkohë merrni një tepsi shumë të vogël me diametër rreth 24 cm, lyejeni me pak gjalpë të gjithë sipërfaqen e saj dhe më pas pudroseni me pak miell dhe lëreni mënjanë pasi do ta përdorni më vonë.

Nisni me përgatitjen e brumit.

Merrni një tas dhe në si fillim rrihni vezën, shtoni më pas sheqerin dhe vajin e lulediellit.

Përzjeini mirë të gjitha bashkë derisa të krijohet një masë homogjene në formë kremoze.

Në këtë moment shtoni miellin dhe fryrësin e ëmbëlsirave ose sodën e bukës si dhe vaniljen.

Përziejini të gjitha bashkë mirë derisa të krijohet një masë e njëtrajtshme dhe kompakte pa kokërriza.

Merreni më pas brumin dhe shtrojeni në tepsinë e vogël që më parë e keni lyer me gjalpë dhe pudrosur me miell.

Përmes gishtave përhapeni brumin në gjithë sipërfaqen e tepsisë.

Ndërkohë, nisni me përgatitjen e mbushjes së ëmbëlsirës.

Vendosni një tigan në zjarr mesatar.

Shtoni aty si fillim një lugë gjelle me sheqer dhe prisni derisa të shkrijë, sapo sheqeri të shkrijë shtoni një lugë tjetër gjelle me sheqer dhe prisni sërish derisa sheqeri të shkrijë dhe kështu vijoni derisa sheqeri të mbarojë plotëisht.

Bëni kujdes, çdo lugë sheqeri duhet ta shtoni në momentin që ai ka shkrirë.

Më pas, shtoni kremin e qumështit (panën) me ngadalë duke përzjerë vazhdimisht gjithnjë në zjarr mesatar derisa masa të jetë kremoze.

Dhe më pas shtoni arrat duke vijuar të përzjeni masën.

Shtojeni masën kremoze mbi brumin që keni në tepsinë e vogël dhe futeni të piqet për 35 minuta. Shërbehet pasi është ftohur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *