Categories
Uncategorized

Ushqìmì qe e konsumonì thuajse çdo dìte ne mengjes, por nuk e kenì dìtur qe shkakton urthìn

Pasi u njoftua së fundmi se gazi i mustardës rrit rrez ikun e kan ce rit të ezofagut, është rritur interesimi i publikut për të parandaluar ndjesinë e pakëndshme të djegies dhe thumbimit, që më së shpeshti shfaqet pas konsumimit të disa ushqimeve.

Ushqimi pikant

Nëse jetoni një jetë aventureske, mendoni dy herë për ta transferuar atë në gatimin tuaj.

Ushqimet pikante përmbajnë kapsaicinë, një përbërës që mund të irr itojë shtresën e brendshme të ezofagut dhe të bëjë që ushqimi të qëndrojë më gjatë në stomak, duke rritur urthin.

Zëvendësoni erëzat pikante me ato më të buta si kripa, rozmarina, rigoni, trumza, borziloku dhe xhenxhefili.

Ushqimi i fërguar

Ushqimi i skuqur nuk është i mirë për shëndetin, veçanërisht për zemrën.

Ushqimet me shumë yndyrë, të tilla si ushqimet e skuqura, stimulojnë kripërat biliare që irritojnë ezofagun dhe mund të relaksojnë muskul unazor që mbron ezofagun tuaj nga rritja e acidit të stomakut.

Agrumet

Edhe pse agrumet janë të pasura me vitaminë C, portokajtë, limonët nuk janë veçanërisht të butë në traktin e sipërm gastrointestinal.

Për shkak se ato janë të pasura me acid citrik, agrumet mund të rrisin prodhimin e acidit në stomak, i cili është fajtori kryesor pas urthit.

Kafja dhe kafeina

Kafeja jep energji dhe na ndihmon të përqendrohemi më mirë, por në të njëjtën kohë mund të rrisë nivelin e sekretimit acidik të stomakut dhe të relaksojë sfinkterin e poshtëm të ezofagut, i cili lejon acidet të kthehen në ezofag.

Nëse keni vështirësi me urthin, përpiquni të reduktoni gradualisht kafenë dhe zgjidhni pije të tilla si kafe pa kafeinë, çaj ose ujë me aromë natyrale.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *