Categories
Uncategorized

Afër Detit Afër Mbretit – Të Mirat e Ujit të Kripur për Organizmin

Lista e përfitimeve shëndetsore që vijnë nga uji i kripur i detit është thuajse e pafundme.

Deti na thërret gjithnjë, dhe ndikimi i tij në shëndetin dhe mirëqenien tonë është pjesë e pritshmërive tona.

Ai përmirëson humorin dhe shëndetin.

E vetmja gjë që uji i detit nuk bën dot për ne, është të hidratojë organizmin.

Por nëse bëjmë një listë me të mirat dhe të këqijat, deti do të na befasojë.
Uji i kripur mund të veprojë si një kurë natyrale.

Ai stimulon trupin dhe ushqen ndjesinë e mirëqenies të cilën lundruesit e dallgëve e njohin mjaft mirë.

Një nga shprehjet më të bukura popullore është “Afër Detit Afër Mbretit”.

Të gjithë e pranojmë njëzëri se të jetuarit në zonat bregdetare, ndjesia e mirëqenies është më e pranishme.

Mesatarisht, uji i detit përmban 3.5 përqind kripë (klorid sodium).

Për një litër ujë merrni 35 gramë kripëra, por edhe sasi të ndryshme të magnezit, sulfatit dhe kalciumit.

Ndonëse kjo nuk është e pranuar shkencërisht, terapia e ujit të kripur apo algave, baltës rënore, leshterikëve përdoret për problemet me lëkurën.

Uji i kripur ofron përfitime të tjera befasuese
Uji i detit pastron lëkurën
Kripërat minerale bashkëpunojnë me diellin për të rigjeneruar lëkurën.

Si rrjedhojë, probleme si psoriaza, aknet, lupusi e të tjerë mund të kurohen lehtësisht me ujë të kripur.

Uji i detit forcon sistemin imunitar
Numri i qelizave të kuqe të gjakut rritet me 5 deri në 20 përqind pas notit ose banjës në det.

Numri i qelizave të bardha të gjakut rritet akoma më shumë.

Uji i detit është një kurë fantastike për njerëzit që kanë një sistem të dobët imunitar dhe nivel të lartë të sheqernave në gjak.

Uji i detit ngadalëson zhvillimin e reumatizmës
Uji i detit dhe aktiviteti fizik janë elementët kryesorë të kurës ideale kundër dhimbjes së kockave e muskujve.

Për persona që vuajnë nga artriti, uji i detit sugjerohet si një trajtim ndihmues.

Mineralet që gjenden në ujin e detit lehtësojnë qarkullimin e gjakut duke qetësuar dhimbjet.

Uji i detit largon ankthin
Duke qenë se uji i detit është i pasur me magnez, ai ka aftësinë të qetësojë mendjet dhe shpirtrat e trazuar.

Njerëzit që preken shpesh nga stresi, duhet të shkojnë në plazh, dhe të qëndrojnë pranë detit sepse uji i tij ka vlera qetësuese medicinale.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *