Categories
Uncategorized

Nje bìme e cìla me çajìn e saj rregullon nìvelìn e kolesterolìt dhe acìdìt urìk

Chaya është gjithashtu e njohur dhe si spinaq peme, është një bimë që e ka orgjinën nga Meksika. Edhe pse jo e njohur shumë, bima ka benefite për shëndetin. Ja disa nga benefitet kryesore të Chaya-s:

Rregullon nivelet e kolesterolit. Rregullon nivelin e acidit urik në trup. Përmirëson funksionin e zemrës dhe të syve.Ngre nivelet e kalçiumit në trup.Trajton dhe parandalon ane mi në. Trajton ostoporozën. Rregullon nivelet e sheqerit në gj ak.

Parandalon inf eksionet, fytin e skuqur, ho mo rro idet dhe dhimbjen e kokës. Pastron mëlçinë.Balancon sistemin metabolik.Këto janë pak nga gjërat të cilat chaya mund të bëjë për benefitet e shëndetit tuaj.

Si ta përgatisni çajin e Chayas :

Përbërësit: 2 gota ujë, 6 gjethe Chaya.

Përgatitja: Thjesht hidhni gjethet dhe ujin bashkë në një enë dhe lërini të zjejnë për 10 minuta së bashku. Pas zjerjes kullojeni dhe lëreni të ftohet, më pas mund ta konsumoni dhe me sheqer ose mjalt nëse e doni të ëmbël.

Ne ju rekomandojmë të pini 3 gota me çaj para se të konsumoni vaktet tuaja. Ju bëftë mirë!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *