Categories
Uncategorized

Vìtamìna e cìla merret nga keto ushqìme e cìla ndìhmon ne mìre-funksìonìn e melcìse, trurìt dhe flokeve

Biotina është një vitaminë e grupit B që ndihmon trupin tuaj të shndërrojë ushqimin në energji.

E quajtur edhe vitamina H ose vitamina B7, ajo është e rëndësishme për funksionimin e syve, flokëve, lëkurës dhe trurit por mund të ndihmoje gjithashtu edhe mire-funksionin e mëlçisë.

Biotina është një vitaminë e tretshme në ujë, që do të thotë që trupi juaj nuk e ruan atë. Si rezultat, duhet ta konsumoni rregullisht për të ruajtur nivelet adekuate.

Mungesa e biotinës është aq e rrallë saqë nuk ka prova të mjaftueshme për të vendosur një do zim të rekomanduar ditor (RDA) ose kërkesë mesatare të vlerësuar (EAR) për të. Sidoqoftë, vlera ditore (DV) për biotinën është zakonisht rreth 30 mcg në ditë.

Ndërsa biotina është në dispozicion si shtesë, shumica e njerëzve mund të marrin gjithçka që u nevojitet duke ngrënë një dietë të larmishme.

Mangësia është e rrallë dhe mund të shmanget duke ngrënë ushqime të pasura me biotinë.

Disa nga burimet më të mira të biotinës përfshijnë bishtajore, të verdhë veze, mish te brendshme, arra, fara, kërpudha, avokado, patate të ëmbla dhe maja.

Suplementet e biotinës janë gjithashtu në dispozicion, por shumica e njerëzve mund të marrin të gjithë biotinën e nevojshme duke ndjekur një dietë të ekuilibruar.

Të verdhat e vezëve

Vezët janë plot me vitamina B, proteina, hekur dhe fosfor. E verdha e vezes është një burim veçanërisht i pasur i biotinës.

Një vezë e tërë, e gatuar (50 gram) siguron afërsisht 10 mcg biotinë, ose afërsisht 33% të DV(vlera ditore)

Ju gjithmonë duhet të gatuani vezët plotësisht, si për të zvogëluar rrez ikun e hel. mimit nga Salmonella dhe për të përmirësuar thi thjen e biotinës. Të bardhat e vezëve përmbajnë një proteinë të quajtur avidin, e cila mund të ndërhyjë në përth ithjen e biotinës nëse hahet e gjallë

Vezët mund të zihen fort, të skuqen ose të përdoren për të bërë produkte të pjekura brumi me to.

Bishtajoret

Bishtajoret si bizelet, fasulet dhe thjerrëzat janë të pasura me proteina, fibra dhe mikroelemente të shumta. Disa nga burimet më të pasura të biotinës në këtë kategori janë kikirikët dhe farat e sojës.

Një racion me (28 gramë) kikirikë të pjekur përmban pak më pak se 5 mcg biotinë, ose 17% të DV

Bishtajoret zakonisht zihen dhe përdoren si bazë për ushqime dhe sallata ose përfshihen si shoqeruese per ushqimet e pjekura.

Arra dhe fara

Arrat dhe farat janë një burim i mirë i fibrave, yndyrave të pangopura dhe proteinave. Shumica gjithashtu sigurojnë biotinë, por sasia tenton të ndryshojë sipas llojit.

Një racion 1/4 filxhan (20 gramë) fara luledielli të pjekura ofron 2.6 mcg biotinë, ose 10% të DV, ndërsa 1/4 filxhan (30 gram) bajame të pjekura përmban 1.5 mcg, ose 5% të DV.

Arrat dhe farat mund të shijohen të papërpunuara, të hedhura në sallata, të përziera ne pjata me makarona dhe skuqura, ose të bluhen per gjalpe arroresh ose farash.

Mëlçia

Mishra të caktuar organesh, veçanërisht mëlçia, janë të pasura me biotinë. Kjo ka kuptim biologjikisht, pasi pjesa më e madhe e biotinës së trupit tuaj ruhet në mëlçinë tuaj.

Vetëm (75 gram) mëlçi viçi të gatuar ofron gati 31 mcg biotinë, ose 103% të DV

Mëlçia e pulës së gatuar është një burim edhe më i pasur, duke paketuar 138 mcg për (75 gram) racion – 460% të DV.

Patatet e ëmbla

Patatet e ëmbla janë plot me vitamina, minerale, fibra dhe antioksidantë karotenoid. Ata janë gjithashtu një nga burimet më të mira perimore të biotinës

Një porcion 1/2-filxhan (125 gramë) patate të ëmbla të gatuara përmban 2.4 mcg biotinë, ose 8% të DV

Patatet e ëmbla mund të piqen ne furre apo te perdoren ne gatime nga me te ndryshmet

Kërpudha

Kërpudhat janë të pasura me lëndë ushqyese dhe ofrojnë disa përfitime shëndetësore, përfshirë biotinën e bollshme. Në fakt, përmbajtja e tyre e lartë e biotinës i mbron ata nga paraz itët dhe gra bi tqarët në natyrë.

Përafërsisht (120 gramë) kërpudha të konservuara përmbajnë 2.6 mcg biotinë, që është gati 10% e DV.

Një porcion me 1 filxhan (70 gram) kërpudha të buta të copëtuara, të freskëta permbajne 5.6 mg, ose 19% të DV.

Kërpudhat e konservuaramund te perdoren ne pica, ne salca ndërsa kërpudhat e freskëta gjithashtu mund të mbushen dhe të piqen, të skuqen ose të shtohen në sallata.

Banane

Bananet janë një nga frutat më të njohura në të gjithë botën. Ato janë të mbushura me fibra, karbohidrate dhe mikroelementë si vitaminat B, bakër dhe kalium

Një banane e vogël (105 gramë) gjithashtu siguron afërsisht 0.2 mcg biotinë, ose 1% të DV.

Brokoli

Brokoli është një nga perimet më ushqyese, pasi është plot fibra, kalcium dhe vitamina A dhe C

Eshtë gjithashtu një burim i mirë i biotinës. Vetëm 1/2 filxhan (45 gram) brokoli të papërpunuar, të copëtuar përmban 0.4 mcg, ose 1% të DV

Mund ta shijoni të pagatuar me humus, në avull, të pjekur me vaj ulliri dhe erëza, në supa, ose të skuqur dhe të shtuar në makarona dhe tava.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *