Categories
Uncategorized

Kumështa – Pija që Ndihmon me Tretjen e Shpejtë

Hirra është e pasur me tetë minerale, vitamina kryesisht ato të grupit B, aminoacide, enzima dhe shumë elemente të tjera të shëndetshme.

Ajo përdoret gjerësisht në mjekësinë popullore për të trajtuar probleme të ndryshme shëndetësore.

Duke nisur nga shqetësimet e mëlçisë e deri tek pastrimi i enëve të gjakut.

Sot AgroWeb.org ju tregon përgatitjen e një pijeje e cila si përbërës kryesor ka pikërisht hirrën.

Në zonat veriore ajo njihet me emrin Kumështë dhe përdorej për të ndihmuar tretjen.

Sipas traditës kjo pije shërbehej kur gjatë një vakti ishte konsumuar një ushqim i rënd dhe i yndyrshëm.

Kumështa preferohet edhe gjatë ditëve të nxehta të verës për të freskuar dhe rigjallëruar organizmin.
Nga ana tjetër kjo pije ndihmon edhe me rënien nga pesha nëse konsumohet gjatë ditës.

Është fakt i njohur se proteina ndihmon me mbajtjen e formës së trupit nën kontroll.

Ajo është ushqyesi që e ngop më shumë organizmin nga gjithë të tjerët.

Në mjaft studime, ngrënia e proteinave në masën 25% të konsumit të kalorive ditore ul me 60% urinë për të ngrënë.

Studimet kanë treguar se zëvendësimi i burimeve të tjera të kalorive me proteina hirre, të kombinuara me aktivitet të fortë fizik, mund të sjellin ulje peshe prej rreth 3,5 kg në mënyrë krejt natyrale për 3 muaj.

Dhe kjo duke mbajtur në ekuilibër masën muskulore sipas kërkimeve të AgroWeb.org.

Nëse jeni duke u përpjekur të humbni peshë, atëherë një shtojcë e proteinave me hirrë ju ndihmon të mbani trupin në formë dhe të ruani masën e çmuar muskulore.

Përbërësit:
2 litra hirrë djathi
4-5 lugë gjelle kos
Përgatitja
Si fillim vendosim hirrën e djathit në një tenxhere dhe e lëmë të ziejë në zjarr të ngadaltë.

Më pas e heqim nga zjarri dhe e lejojmë të ftohet mirë.

AgroWeb.org ju këshillon që kur hirra të jetë e vakët shtojini kosin dhe më pas enën duhet ta mbuloni.

Mund të përdorni një pecetë kuzhine, mjafton që ena të jetë e mbështjellë mirë.

Lëreni hirrën për 3-4 orë në mënyrë që të fermentohet.

Pasi të ketë kaluar koha e nevojitur kullojeni hirrën e fermentuar dhe ruajeni në frigorifer.

Kumështa e ftohtë është një pije perfekte si për të ruajtur peshën po ashtu edhe për t’u freskuar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *