Categories
Uncategorized

Hap pas hapi, ja se si te mbillni trendafila ne vazot tuaja dhe ti jepni tjeter bukuri ballkonit

Në këtë artikull do t’ju mësojmë se si të mbillni një trëndafil nga një kërcell duke ndjekur disa hapa të thjeshtë.

Këtu do të zbuloni se kjo është mënyra më e lehtë për të rritur një trëndafil të bukur dhe aromatik që mund ta riprodhoni nga një buqetë ose prerje të holla.

Përbërësit:

1 lugë çaji mjaltë

2 lugë çaji aloe

1 lugë çaji hi druri

120 ml ujë të filtruar

Vazo lulesh

Procedura:

1.- Fillojmë me përgatitjen e copave, duke e prerë lulen në kënd të drejtë, duke lënë vetëm pjesën e sipërme të kërcellit me 3 deri në 5 kërcell dhe disa gjethe. Rritja e zhdrejtë është gjithashtu e rëndësishme.

2.- Më pas, bashkojmë mjaltin, aloen dhe hirin në një enë dhe më pas e hedhim në një përzierje me 120 ml ujë të filtruar.

3.- Në hapin tjetër i zhysim copat në një tretësirë ​​ushqyese për gjysmë dite. Vini re se atyre u duhet më shumë kohë për t’u rikuperuar nëse janë shumë të rrëgjuar.

4.- Në këtë kalim kohe, ne do të heqim copat nga solucioni stimulues dhe do t’i transplantojmë në tokë.

5.- Mos harroni se copat duhet të jenë të mbuluara mirë që të mos thahen . Për ta arritur këtë, mund të përdorim një shishe plastike siç është një qese plastike transparente.

6.- Një rekomandim tjetër shumë i rëndësishëm është ta lini tenxheren me copat në një vend të ngrohtë, dhe herë pas here hapni qesen në mënyrë që bima të marrë dozën e nevojshme për oksigjenim.

7.- Është e rëndësishme të lagni tokën, veçanërisht nëse toka është shumë e thatë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *