Categories
Uncategorized

Ne darke apo ne mengjes? Kjo eshte koha me e mire per te konsumuar mjaltin sipas eksperteve

Mjalti përmban shumë vitamina dhe minerale të dobishme që kanë një efekt shërues, por nuk ka rëndësi në cilën orë të ditës e konsumoni

Për shkak të vetive të tij antibakteriale, mjalti konsiderohet gjithashtu një nga përbërësit aktivë më të njohur që forcon sistemin imunitar, eliminon kollën dhe lehtëson dhimbjet e fytit.

Edhe pse praktikisht është sinonim i ndihmës për disa probleme shëndetësore, ngrënia e mjaltit nuk është vetëm e dobishme për sëmundjet, por mund të konsumohet çdo ditë.

Por cilat janë përfitimet e shijimit të mjaltit në periudha të ndryshme të ditës?

Përfitimet e konsumimit të mjaltit në mëngjes

Një gotë me ujë të ngrohtë me mjaltë dhe limon konsiderohet si një eliksir i shëndetit, i cili gjithashtu ka shumë përfitime për mirëqenien shëndetësore.

Nëse merrni mjaltë në mëngjes, ai mund t’ju ndihmojë të rrisni nivelet e energjisë, prandaj disa nutricionistë e rekomandojnë atë në mëngjes.

Gjithashtu, ngrënia e mjaltit në mëngjes ndihmon për ta bërë lëkurën më të bukur dhe trupin të hidratuar, por edhe nëse dëshironi të hiqni kilogramët e tepërt, transmeton Telegrafi.

Gjithashtu:

▪ përmirëson tretjen
▪ mbron nga infeksionet virale dhe ftohjet
▪ redukton reaksionet e mundshme alergjike
▪ largon toksinat nga trupi

Çfarë mund të prisni nëse konsumoni mjaltë në mbrëmje?

Nëse e shijoni mjaltin në mbrëmje, ai mund t’ju ndihmojë të rigjeneroheni pas një dite të vështirë. Ndër të tjera, mjalti është një përforcues natyral i energjisë, që do të thotë se rikthen ose rrit shpejt energjinë.

Nëse konsumoni mjaltë para gjumit në një pije të ngrohtë, ai mund t’ju ndihmojë të flini më mirë dhe më paqësisht.

Konsumimi i mjaltit para gjumit është gjithashtu i dobishëm në humbjen e peshës së tepërt dhe gjithashtu balancon disa kushte shëndetësore si refluksi i acidit dhe presioni i lartë i gjakut. Ndër të tjera, ai gjithashtu ul rrezikun e diabetit të tipit 2 dhe përfiton shëndetin e mëlçisë.

Para ose pas aktiviteteve sportive

Mjalti konsiderohet një burim i pasur i karbohidrateve dhe sheqerit natyral, të cilin shumë e marrin kur janë të rraskapitur dhe të lodhur.

Disa njerëz që merren me palestër dhe aktivitete sportive konsumojnë mjaltë para ose pas stërvitjes, si një alternativë ndaj pijeve të ëmbla energjike ose si një shtesë për përzierjet e proteinave.

Konsiderohet si një suplement i mirë ushqimor për pas stërvitjes, sepse përthithet lehtësisht nga trupi dhe ndihmon në rikthimin e muskujve pas stërvitjes.

Gjithashtu, për shkak të efekteve të rritjes së energjisë, mund të përmirësojë efikasitetin e stërvitjes. /Telegrafi/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *