Categories
Uncategorized

Cìlat jane keto 10 vìtamìna qe cdo grua duhet tì marre, ne menyre qe me vone te mos pendohet

Vitamina C jep përfitime të ndryshme shëndetësore dhe rrit imunitetin.

Përshpejton proceset shëruese, ul rrezikun e kancerit, dëmtimin e indeve dhe ndihmon në rritjen e tyre si dhe parandalon problemet kardiova skulare.

Ushqimet që e përmbajnë janë domatet, patatet, portokallet, brokoli, kivi, greipfruti, specat, luleshtrydhet.

Vitamina B7 ose biotina është e nevojshme për të rritur qelizat dhe sintezën e acideve yndyrore. Ndihmon në shëndetin e mirë të gjendrave, flokëve, lëkurës dhe thonjve. Rregullon kolesterolin dhe është esenciale për rritjen e kockave.

Ata që vuajnë nga mungesa e theksuar vuajnë dep.res.i.oni, anemia, të skuqurat, tho njtë e brishtë, funksionim jo normal i zemrës dhe letargji. Burimi më i mirë janë karotat, thjerrëzat, djathi, arrat, e verdha e vezëve, peshku, specat, patatet e ëmbla, tërshëra, bajamet, bananet, kungulli, frutat e verdhë, orizi kaf, perimet me gjethe jeshile, qumështi dhe kosi.

Kjo vitaminë ka aftësinë anti-moshë çka parandalon dë mt imin e qelizave dhe ndryshimet në trup që lidhen me moshën. Gjithashtu parandalon disa lloje ka. nceri, hu mbjet e kujtesës, sëm. undjet e zemrës dhe kataraktet. Gjendet tek gjalpi i kikirikut, vaji i misrit, spinaqi, arrat, bajamet dhe te farat e lulediellit.

Kjo vitaminë vepron si një antioksidant dhe ndihmon në forcimin e lëkurës, ko. ckave, dhëmbëve, indeve të buta dhe membranave mykotike. Janë të pasura ushqime si qumështi, papaja, kale, pjepri, specat e kuq dhe drithërat e fortifikuar.

Vitamina B6 është vitale për sistemin imunitar. E stimulon trupin të prodhojë hor.m.one dhe ki.mi.katet e trurit duke parandaluar humbjet e kujtesës, së.mu.nd.jet e ze.mr.ës dhe de.pres.io.nin. Gjithashtu trajton dhe pro.ble.met me përzierjet dhe të vjellat e shtatzënisë. Ushqimet e pasura: farat, peshku, arroret, banania, mishi, drithërat e fortifikuar, avokado, fasulet, drithërat, frutat e thata.

Forcon ko.ck.at dhe ul rre.zi.kun e sëm.un.dj.eve ka.rdio.vas.kulare. Mund të merret nëpërmjet vajit të peshkut, ushqime me drithëra, vaji i sojës dhe perimet me gjethe jeshile.

Vitamina B9 ose acidi folik është shumë i rëndësishëm në rastet e tensionit të lartë të gja.k.ut, sëm. undjeve të zemrës, depre sionit, ka. ncerit dhe humbejeve të kujtesës. Mund t’a konsumoni nëpërmjet pjeprit, vezëve, fasuleve, luleshtrydheve, perimeve me fletë jeshile të errët, lëngut të portokallit, shpargujve, drithërave, bishtajoreve.

Vitamina B2 e njohur si riboflavin dhe është esenciale për metabolizmin, shëndetin e mirë dhe rritjes normale. Mungesa shkakton sistem të ulët imunitar, ndikon metabolizmin dhe funksionet neurale. Të pasura me vitamin B2 janë qumështi, kërpudhat, bajamet, vezët, arrat, drithërat, të brendshmet, djathi, kosi, perimet me gjethe dhe soja.

Kjo vitaminë është vitale për ndarjen e qelizave. Metabolizmin dhe sintezën e proteinave dhe të ndihmon kundër anemisë, humbjes së kujtesës dhe sëm.und.jeve të zemrës. Gjendet tek vezët, qumështi, djathi, peshku, kosi dhe drithërat e fortifikuar.

Kjo vitaminë ndihmon në përthithjen e kalciumit, vital për shëndetin e ko. ckave dhe ul rre. zikun e disa llojeve të ka. ncerit, sk.lerozës dhe artritit. Ekspozimi në diell për 10-15 minuta e ndihmon trupin të prodhojë sasinë e nevojshme ditore.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *