Categories
Uncategorized

Vajì ì cìlì duhet te perdoret sìdomos nga femrat pas moshes 50 vjeçare: 4 trajtìmet e tìj te cìlat nuk ì kìshìt degjuar me pare

Vaji i rozmarinës është një ndër vajrat me përdorimin më të gjerë në kozmetikën botërore në ditët e sotme.

Gjithashtu ai njihet për ndikimin që ka në sistemin imunitar dhe mendor, por pse gratë mbi 40 vjeç duhet ta përdorin atë?

Ja për ju përgjigjet e duhura:

1.Ndihmon në rritjen e flokëve: Dieta e vaarfër ushqimore, përdorimi i vazhdueshëm i tharëses, piastrës apo dhe mashës së flokëve, lyerjet e vazhdueshme, por edhe proceset delikate si dekolorimi, ekspozimi në diell për një kohë të gjatë etj, janë disa prej shkaqeve që çojnë në dobësimin e folikulave dhe këputjen e tyre.

Është normale që në momente të caktuara të jetës sonë, të vini re se ju bien flokët, por nëse kjo gjendje vazhdon për një kohë të gjatë, aq sa të rrezikoheni nga alopeciia, është mirë të përdorni menjëherë vajin e rozmarinës.

Mjafton vetëm disa pika në ditë për të masazhuar skalpin pas dushit, por edhe në thatë, dhe flokët tuaj do të duken shkëlqyeshëm.

2.Përmirëson kujtesën:

Vaji i rozmarinës është i pasur me përbërës me veti antiioksiduuese dhe antiinflammatoree që kanë një ndikim të shkëlqyer në përmirësimin e funksioneve konjitive të sistemit nervor.

Pas moshës 50-vjeç vihet re një rënie, ose le ta quajmë zbehje, e aftësive memorizuese, prandaj ‘’ushqeni’’ kujtesën tuaj me vaj rozmarine.

Në një studim të publikuar nga ‘’Journal of Neuroscience’’, ku morën pjesë 144 persona, u vu re kur ishin të ekspozuar ndaj aromës së vajit magjiik të rozmarinës, ata ishin më të predispozuar për të stimuluar kujtesën afatgjatë.

3.Është i shkëlqyer për dhëmbët: Vaji i rozmarinës është një ndër aleatët e bekuar të shëndetit ooral. Ka veti dezinfektuese, lufton kavitetin oral, gingivat (pllakëzat mes dhëmbëve) dhe eliminon erën e keqe të gojës. Mund të hidhni 2 pika mbi kolinoz, para se të lani dhëmbët, ose dhe të pini pak prej tij.

4.Ç’helmonn mëlçinë: Mëlçia njihet ndryshe si motor i dytë i trupit të njeriut, pas zemrës. Ajo është gjendra më e madhe e organizmit që lidhet me aparatin tretës.

Prodhon substancë për të përthithur vitamina K dhe A, eliminon lëndët toksike që merren përmes ushqimit, përmban depozitat e hekurit etj. Studimet e ndryshme kanë provuar se vaji i rozmarinës ndihmon në mirëfunksionimin metabolik të mëlçisë, duke e ç’helmuar atë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *