Categories
Uncategorized

Receta e qofteve nga dora e Nertìla Kokes: Kush ì ka provuar, ka mbetur ì kenaqur

Qofte me couscous dhe perime.

Përbërësit: 200g kungull (1 i vogël ose gjysmë i madh), 1 karotë mesatare, 1 qepë të njomë, 1 tufë majdanoz, 1-2 thelpinj hudhër, 100 gram peksimadhe (thërrime buke),

100 gram couscous (i zier dhe i ftohtë), 100 gram djathë i bardhë, 1 vezë, 2-3 lugë gjelle miell, kripë & piper, vaj misri apo luledielli (për të skuqur qoftet).

Përgatitja: Në një tas të madh hedhim kus kusin të cilin e kemi zier më parë. Shtojmë aty kungullin, karotën dhe qepën e njomë, të cilat i kemi gr irë në rende imët.

Kujdes: kungullin shtrydheni nga lëngu, para se ta hidhni me përbërësit e tjerë. Shtojmë një vezë, kripë dhe piper dhe i përziejmë derisa të krijohet një masë homogjene, njësoj si për qofte.

I përziejmë ngadalë dhe më pas shtojmë miellin, djathin dhe majdanozin e grirë imët.

E lëmë masën e përftuar të pushojë për 10 minuta, ndërkohë fillojmë përgatitjet për skuqjen e qofteve.

Përgatisim qoftet duke i dhënë formë sipas dëshirës dhe i lyejmë me peksimadhe.

I vendosim në tiganin e nxehur paraprakisht ku kemi hedhur vajin dhe i skuqim derisa të marrin ngjyrë të artë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *