Categories
Uncategorized

Kulaç i thjesht dhe i shpejte ne kushte shtepie, u duhen 5 perberes

Kulaçi është një recetë tradicionale e kuzhinës shqiptare për të cilin herë pas here kemi neps. Mësoni sekretet e tij në këtë video-recetë që përgatitet në shumë pak kohë:

Përbërësit:

-400 g miell

-250 g kos

-1 lugë çaji me kripë

-1/2 lugë çaji me sodë buke

-1 vezë

Përgatitja:

Në tas përziejmë miellin me sodën dhe kripën, rrahim vezën dhe e shtojmë te mielli së bashku me kosin. Formojmë brumin e kulaçit dhe e hapim me duar ose okllai.

E shpojmë me pirun dhe e vendosim në tavë. E pjekim në furrë të para ngrohur me temperaturë 180 gradë për 30-40 minuta derisa të marri ngjyrë dhe brumi të ketë kulluar. E shërbejmë me gjalpë dhe djathë.

Per me teper mund te ndiqni videon me poshte:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *