Categories
Uncategorized

Disa nga perberesit qe u duhen per te pergatitur sapunin sherues per ekzemen dhe skuqjet e lekures

Shpërthimet e ekzemës janë një dhimbje në shumicën e njerëzve. Dhe nëse jeni një nga 30 milionë njerëzit me ekzemë, mund të shpenzoni gjithashtu një pasuri të vogël për kremra dhe sapunë të shtrenjtë, por ende nuk gjeni lehtësim nga kruajtja dhe lëkura e irrituar.

Nëse jeni një nga ata njerëz ose kujdeseni për një nga ata njerëz, ky artikull është për ju. Do ju tregojmë se si mund të përdorni disa përbërës të thjeshtë me bazë bimore në shtëpi për të bërë një sapun efektiv për lehtësimin e ekzemës.

ÇFARË ËSHTË EKZEMA?

❧ Së pari, ka një ndryshim të madh midis asaj që shkakton ekzemën dhe asaj që shkakton simptomat e ekzemës. Simptomat e ekzemës janë skuqja dhe acarimi që ndjeni gjatë një shpërthimi të vetë gjendjes.

❧ Ekzema është një term ombrellë për lloje të ndryshme të dermatitit, por shpesh, ju keni të bëni me dermatit atopik. Dermatiti është një çrregullim inflamator që do të thotë se ka shkaqe të theksuara.

❧ Studiuesit kanë vërtetuar tashmë se problemet e zorrëve si Sindroma e zorrëve që rrjedhin dhe të tjera shoqërohen me ekzemë. Kohët e fundit, një studim në Journal of Alergy and Immunology tha se ekzema ose dermatiti atopik është një reaksion autoimun. Kjo shpjegon pse ato trajtime të shtrenjta të ekzemës funksionojnë vetëm përkohësisht.

Si çdo sëmundje me një problem themelor, ju mund të qetësoni simptomat e ekzemës me trajtime lokale (si ky sapun fantastik i ekzemës bimore), por marrja e gjendjes nën kontroll afatgjatë mund të kërkojë një punë më të thellë.

 Dihet se disa produkte shkaktojnë shpërthime:

• Sapunët

• Ushqimet

• Pastruesit

• Detergjentë për larjen e rrobave

• Aromat

• Dezinfektues

• Stresi

• Mangësitë në të ushqyerit

Megjithatë, shumë profesionistë mjekësorë janë ende të pavetëdijshëm për shkaqet e theksuara të ekzemës, kështu që kjo mund të jetë ajo që duhet ta gjejmë vetë. Është mirë që kemi barishte! Pra, le të shohim se çfarë po përfshihet në këtë recetë sapuni ekzemë të bërë në shtëpi.

 KAMOMILI është ndoshta një nga bimët mjekësore më të njohura dhe më të vjetra. Përdoret zakonisht në kozmetikë dhe dihet se qetëson inflamacionin dhe riparon lëkurën. Në një studim të rastësishëm, një krem i bërë nga kamomili u krahasua me kremin hidrokortizonik 0.5% dhe një krem placebo në pacientët me ekzemë atopike. Pas dy javësh trajtim, kremi i kamomilit tregoi një epërsi të lehtë mbi 0.5% hidrokortizon dhe një diferencë margjinale në krahasim me placebo.

KALENDULA është një barishte e butë e përdorur prej shekujsh për të qetësuar inflamacionin e lëkurës. Calendula është mjaft e sigurt për foshnjat, megjithatë është natyralisht antibakterial, antimikrobik dhe anti-mykotik. Është gjithashtu super hidratues dhe madje mund të nxisë prodhimin e kolagjenit.

A nuk është LAVANDA e mrekullueshme për gjithçka? Lavanda përdoret kaq gjerësisht sepse është anti-inflamator, anti-mykotik, antimikrobik dhe anti-depresiv, duke parandaluar kushte të tilla si impetigo dhe MRSA.

VITAMINA E është një antioksidant i fuqishëm që ndihmon në qetësimin e inflamacionit. Shumë njerëz dinë të marrin vitaminë E nga goja për sëmundjet e lëkurës, por shtimi i saj në sapunin tuaj të ekzemës në shtëpi mund të jetë po aq efektive. Vitamina E ndihmon në forcimin e barrierës së lëkurës, duke mbrojtur lëkurën nga toksinat e jashtme dhe ndihmon në mbajtjen e lagështisë.

VAJI I KASTORIT përmban një acid yndyror të quajtur acid ricinoleik – por edhe acid oleik dhe acid linoleik. Ky vaj ka ekzistuar që nga kohërat e lashta dhe është shumë i preferuar në traditat Ayurvedike. Vaji i ricinit është anti-inflamator dhe ka veti qetësuese. Përveç kësaj, është antimikrobik dhe mund të ndihmojë në përshpejtimin e kohës së rikuperimit. Kur përdorni sapunin tuaj të ekzemës të bërë në shtëpi, më pas do të ndjeni një ndjesi të mëndafshtë në lëkurën tuaj, e cila – të paktën pjesërisht – mund t’i atribuohet vajit të kastorit.

Shumë të sëmurë me ekzemë tashmë e dinë se nuk mund të përdorin sapunë “normalë” pa pasur ndonjë problem.

SI TË BËNI SAPUN BIMOR PËR EKZEMËN

PËRBËRËSIT

• ½ filxhan sapun të cilësisë së pastër

• ½ filxhan ujë të distiluar

• ½ filxhan vaj ulliri të virgjër

• 1 lugë çaji vaj vitaminë E

• 1 lugë çaji vaj ricini

• 1 lugë çaji vaj kalendula

• 20 pika vaj esencial organik të livandës

• 20 pika vaj esencial organik kamomil

• Një enë ose shpërndarës për sapunin tuaj.

PËRGATITJA

–      Në një tas të madh bashkoni ujin dhe sapunin.

–      Hidhni 20 pika nga çdo vaj esencial kamomil dhe livando direkt në tas.

–      Shtoni një lugë çaji nga secila në tas: vaj vitaminë E, vaj calendula dhe vaj kastor.

–      Shtoni vajin e ullirit dhe përzieni me shumë butësi derisa të tretet plotësisht.  Përzierja e sapunit do të ndahet ndërsa vendoset, kështu që duhet t’i jepni një tundje të lehtë kur e përdorni.

–      Hidheni përmbajtjen e tasit në një enë që është e lehtë për t’u përdorur. Ju mund të blini shpërndarës sapuni lehtësisht në internet.

SI TA PËRDORNI

Vendoseni sapunin tuaj aty ku mund të përdoret lehtësisht nga ata që vuajnë nga ekzema. Ky produkt ka erë të mahnitshme! Ju menjëherë ndjeni një shtresë të butë në lëkurën tuaj pas përdorimit. Pasi lëkura juaj të thahet, nuk ka mbetje ngjitëse, vetëm lëkurë e hidratuar dhe e mbrojtur.

Ky sapun bimor i ekzemës është mjaft i butë për t’u përdorur tek fëmijët. Duhet të zgjasë disa javë në, por ndoshta nuk do të keni asnjë problem duke e përdorur atë.

Mund të shtoni edhe vajra të tjerë esencialë dhe të ndryshoni aromën. Por do të ishte më mirë nëse së pari bëni kërkime, për t’u siguruar që çdo vaj esencial që përdorni nuk do ta përkeqësojë ekzemën tuaj./metabolizem.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *